Aktualności
Aktualności
zobacz wszystkie
12.09.2018

Z przyjemnością chcemy podzielić się wiadomością, że w tym tygodniu otworzyliśmy nowe biuro przy ulicy Spokojnej 2 w Lublinie. Zadbaliśmy o każdy szczegół: przestronne i komfortowo wyposażone pomieszczenia, chillout roomy ze stołem billardowym, duży taras i jeszcze więcej – wszystko, by umilić dzień w pracy. W Lublinie czekamy właśnie na Ciebie! Jeśli jesteś zainteresowany pracą […]

29.06.2018

Miło nam podzielić się wiadomością, że w tym miesiącu zarejestrowaliśmy japońską spółkę Sollers Consulting. Rynek japoński to nie tylko wielki potencjał, ale również ogromne możliwości. W związku z tym poszukujemy Agile ninjas, którzy wesprą nas w naszym nowym projekcie! Jeżeli: – jesteś osobą kreatywną, która zna język japoński, – chcesz pracować w obszarze IT/Biznesu i […]

11.06.2018

Code Europe – jedna z największych konferencji programistycznych w Polsce – już jutro po raz pierwszy w Poznaniu! Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności i wiedzę, poznać najnowsze technologie i spotkać się z najlepszymi specjalistami IT – nie możesz tego przegapić. Jako Sollers mamy zaszczyt być częścią tego wydarzenia , dlatego już dziś serdecznie zapraszamy: odwiedź nasze […]

Aktualności
29 lipca 2016
Studencie, pracuj i zdobywaj doświadczenie!

O budowaniu kariery zawodowej już w trakcie studiów opowiada Mateusz, starszy programista Sollers Consulting.

 

Kiedy zdecydowałeś się rozpocząć pracę zawodową?
Po trzecim roku studiów inżynierskich na Politechnice Lubelskiej poczułem, że czas zweryfikować i rozwijać w praktyce swoje umiejętności programistyczne. Chciałem sprawdzić, jak wygląda praca przy projektach biznesowych, zdecydowanie bardziej złożonych niż te realizowane w ramach zajęć na uczelni. Zdecydowałem się zaaplikować do Sollers Consulting. Wziąłem udział w procesie rekrutacyjnym, a wkrótce potem dołączyłem do zespołu jako Junior Developer. Od początku zakładałem zostanie w firmie, jeśli ta spełni moje oczekiwania. A wraz z końcem wakacji nie miałem już żadnych wątpliwości. Z uwagi na studia dzienne musiałem jedynie zmniejszyć wymiar etatu.

Ciężko było pogodzić studia dzienne z pracą?
Podczas ostatniego semestru studiów inżynierskich pracowałem na 80% etatu. Zdarzało się, że przychodziłem do biura o godz. 7:30 a o 11:30 wychodziłem na zajęcia na uczelni. Potem około 16.00 ponownie wracałem do pracy.
Studia magisterskie kontynuowałem również w trybie dziennym pracując jednocześnie na pełny etat. Moje oceny były trochę niższe niż wcześniej, ale nabywałem znacznie ważniejsze dla mnie umiejętności – wiedzę praktyczną. Mogę śmiało powiedzieć, że kilka przedmiotów wręcz zaliczyłem dzięki doświadczeniu zdobytemu w pracy!

Jak oceniasz decyzję połączenia studiów z pracą z perspektywy czasu?
Zdecydowanie pozytywnie! Powiem więcej: gdybym mógł jeszcze raz podjąć decyzję, to postąpiłbym dokładnie tak samo, tylko szukałbym takich możliwości wcześniej – już po drugim roku studiów. Warto zdobywać praktyczne doświadczenie, bo ono jest najbardziej wartościowe.

Jakich rad udzieliłbyś młodszym kolegom, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową w branży IT?
Oprócz wspomnianego już możliwie wczesnego zbierania doświadczeń zawodowych, warto dołączyć do jednego z prężnie działających studenckich kół naukowych. Aktywność w takich grupach daje podwójne korzyści. Po pierwsze, jest to doskonała szkoła kompetencji miękkich, które zazwyczaj spychamy na dalszy plan, nie zdając sobie sprawy jak bardzo mogą nam później pomóc w codziennej pracy – zarówno w zespole projektowym, jak i np. w rozmowach z osobami nietechnicznymi. Po drugie, koła naukowe poprzez podejmowane aktywności, jak szkolenia czy warsztaty, pozwalają na poszerzenie wiedzy technicznej i dotknięcie tematów, których czasem brakuje na zajęciach. Z perspektywy czasu widzę, że warto zwrócić uwagę na zagadnienia takie jak:

  • systemy kontroli wersji (Git, SVN)
  • frameworki (np. w przypadku Java – Spring i Hibernate)
  • wzorce projektowe (np. Strategia, Adapter czy Wizytator) i dobre praktyki pisania kodu
  • narzędzia do statycznej analizy kodu (m.in. Sonar) i reguły, które one sprawdzają
  • testy jednostkowe – czym są i po co istnieją
  • systemy zarządzania projektem (np. JIRA)

Na studiach często te tematy są omawiane pobieżnie, a w pracy korzysta się z nich każdego dnia. Jeśli masz opanowane powyższe zagadnienia, przynajmniej w pewnym stopniu, zawodowy start na pewno będzie łatwiejszy.

paulina_p
Author: paulina_p

EnglishPoland